Domů » Rady a tipy » Jak na mastné vlasy?

Jak na mastné vlasy?

Jako mastné vlasy je možno označit vlasy, které pozbývají svěžesti už po jednom dni od mytí hlavy. Zdravé vlasy obvykle zůstávají čisté dva až tři dny, rozhodující roli přitom hrají mazové žlázky v pokožce hlavy.

Mastné vlasy způsobuje nadměrná produkce kožního mazu. Produkce kožního mazu je přirozeným procesem a kožní maz je produkován mazovými žlázami v koříncích vlasů, které vylučují tukovou látku zvanou kožní maz. Kožní maz je vlasům prospěšný, zabraňuje jejich nadměrnému vysoušení a lámání a udržuje je zdravé a hladké.

Při ucpání mazových žlázek může dojít k nadměrné tvorbě lupů a vypadávání vlasů. Vlasy se mastí z několika důvodů – může za to hormonální nerovnováha, dědičnost, časté sahání si do vlasů a kartáčování. Vliv má i obsah našeho jídelníčku. Zdravá strava s malým množstvím tuků je prospěšná i pro vlasy. Na rychlém zamaštění vlasů se podílí také stres. Intenzita produkce kožního mazu se může měnit také v závislosti na ročním období a počasí, jistou roli hraje i kolísání hladiny hormonů.

Mastné vlasy vypadají neupraveně a jsou nepříjemné. Potíže s mastnými vlasy však nejsou neřešitelné a při správné péči je možné se jich zbavit.

Léky a přírodní látky ovlivňující tvorbu kožního mazu

Pomoci s mastnými vlasy vám může i dermatolog pomocí léků, které vylučování kožního mazu z mazových žláz regulují. Ve většině případů však nadměrné mastnotě vlasů zabrání speciální vlasová kosmetika, která obnoví vyváženou produkci kožního mazu z mazových žláz.

Produkci kožního mazu ovlivňují a pokožku hlavy zklidňují různé přírodní prostředky. Mezi nejznámější patří mořské řasy nebo rostlinné výtažky z přesličky, rozmarýnu, kopřiv, žahavky, heřmánku a šalvěje. Také lékařský dehet má vliv na tvorbu kožního mazu. Nevhodné jsou naopak přípravky s obsahem proteinů nebo látek obnovujících lipidovou vrstvu, které vlasy ještě více zamašťují.

Šampony na mastné vlasyMastné vlasy myjte častěji

Důležité také je, jak často se vlasy myjí. Vyskytují se názory, že časté mytí vlasů šamponem produkci kožního mazu podporuje. Toto však nebylo potvrzeno. Mastné vlasy byste si měli mýt denně, pokud je to potřeba. Mytí šamponem je účinné a odstraní z mazových žláz téměř všechen kožní maz. Nejvhodnější jsou šampony s průsvitnou konzistencí, nedoporučují se šampony krémové. Občas je vhodné odstranit kožní maz z vlasů a pokožky hlavy pomocí léčivé jílové masky, kterou je možno zakoupit ve vybraných lékárnách a obchodech s přírodní kosmetikou. Mytí vlasů by se mělo provádět ráno, protože v noci mazové žlázy intenzivně pracují.

Na co si dávat při mytí vlasů pozor

Mastné vlasy dráždí pokožku hlavy, která se tak stává citlivější. Z tohoto důvodu není vhodné pokožku příliš zatěžovat nadměrným působením horké vody a častým fénováním. Také těsné pokrývky hlavy přispívají k podráždění pokožky. Nepoužívejte kartáč na vlasy, protože ten roznáší kožní maz od kořínků až ke konečkům vlasů. Česání hřebenem je dostatečné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *