Domů » Zahrada » Jak vybrat zahradní bazén a správnou filtraci

Jak vybrat zahradní bazén a správnou filtraci

Málokdo z nás si dovede představit léto bez koupání. Voda pomáhá uvolňovat svalstvo a nechá tělo odpočinout od gravitační síly. Plavání otužuje, zlepšuje dýchání a pomáhá nám v relaxaci. Podívejme se tedy na to, podle jakých kritérií se máme správně rozhodovat při pořizování vlastního zahradního bazénu.

Prvním bodem, který je třeba důkladně zvážit a vyřešit ještě dříve, než si nějaký typ bazénu objednáte, je jeho budoucí umístění. Neměl by být někde ve stínu pod stromy, kam do něj budou padat nečistoty, protože voda se jimi velmi rychle znehodnotí. Nejlepším místem je slunečná poloha v otevřeném prostoru.

Druhy zahradních bazénů

Bazény můžeme podle konstrukce rozdělit na:

  • nafukovací
  • nadzemní
  • zapuštěné

Úpravu plochy, kde bude bazén umístěn, je nezbytné provést před jeho instalací. U nadzemních bazénů se většinou jedná pouze o drobné ruční úpravy terénu. Srovnanou plochu pak zpevníte pískem či dlažbou, nebo ji překryjete alespoň plachtou. Nezapomeňte odstranit veškeré ostré předměty, které by mohly bazén poškodit.

Zapuštěné bazény vyžadují vyhloubení jámy: pro menší bazén vám bude stačit lopata a vlastní síly, na velkou jámu si objednejte firmu, která ji vyhloubí pomocí rypadla. Drnovku a svrchní vrstvu půdy použijte do kompostu a spodní, neúrodnou vrstvu zužitkujte třeba do zavážky.

Nafukovací bazén

Nafukovací bazény se začaly u nás v rozšířené míře používat teprve nedávno a jsou nejlevnější variantou zahradních bazénů. Jsou však naprosto nevhodné pro časté využívání více osobami, protože kvůli malému objemu se voda může velmi rychle zkazit. Nejobvyklejší jsou bazény o objemu kolem šesti tisíc litrů vody, které se velmi snadno montují. Bazén je třeba umístit na připravenou rovnou plochu a nafouknout obvodový prstenec. Poté na řadu přijde bazénová filtrace, kterou je třeba připojit a nakonec napustit bazén vodou.

Nadzemní bazén

Vlastní stavba nadzemního bazénu je obvykle nedílnou součástí služeb při jeho zakoupení. Stejně tak je součástí služeb i základní proškolení o údržbě bazénu. Po dokončení montáže bazénu je možné napustit jej vodou, spouští se také bazénová filtrace. Filtraci také pomáhá propojovací zařízení mezi bazénovým čerpadlem a bazénem, které je doplněné o přípojku na vysávací hubici. Díky této šikovné pomůcce se rychle zbavíte nežádoucích nečistot na hladině. Do bazénu vložený plastový plovací košík s chlorovými tabletami zajistí nezávadnost a čistotu vody. Ke každému bazénu by měla přijít vhodná bazénová filtrace. Její výběr konzultujte s profesionálním prodejcem, který vám k vašemu typu bazénu doporučí optimální řešení.

Zapuštěné bazény: postup výstavby

Po provedení základního výkopu se zarovná dno výkopu štěrkopískem, položí se ocelových sítě a vybetonuje dno. Následně se položí vytvrzený polystyren a provede montáž těla bazénu a technologických zařízení (světla, filtrace, potrubí). Dalším krokem je obezdění bazénu, vydláždění plochy a úprava okolí bazénu.

Filtrace je důležitá u všech typů bazénů

Bazénová filtrace patří k základním prvkům, jež zajišťují správnou kvalitu vody. Pískový filtr je výkonnou pročišťovací jednotkou, zahrnující čerpadlo s potrubím a filtračním médiem, v tomto případě křemičitým pískem. Písková filtrace patří k poměrně nákladným, ale dobrým investicím do technologické výbavy bazénu. Druhým a méně rozšířeným typem bazénové filtrace, je filtrace kartušová s filtrační vložkou z papíru, jejíž pořizovací náklady jsou obvykle velmi nízké.

Vybavení bazénu

Při nákupu bazénu nezapomínejte ani na další prvky výbavy. Důležitá je bazénová chemie pro udržení vody ve vynikající čistotě jako jsou chlorové tablety, přípravky potlačující růst řas a zakalení vody, testery pro zjišťování chemické rovnováhy vody (pH, tvrdost), čisticí prostředky pro mechanické zachycení hrubých nečistot plovoucích na hladině bazénu, krycí materiál pro ochranu bazénu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *